Projekt badawczy

Prowadzę badania dotyczące stref biocenotycznych na terenie Krakowskich parków. Od 2017 r. w obszarach intensywnego użytkowania sukcesywnie wyznaczane są „Ekostrefy” – strefy biocenotyczne. Strefy biocenotyczne to celowo zakładane enklawy służące utrzymaniu i podnoszeniu bioróżnorodności oraz funkcji ekohydrologicznych. Stanowią ostoję i bazę pokarmową, a obszary te są kształtowane w kierunku naturalnym. Działania związane z utrzymaniem tych obszarów są maksymalnie ograniczone, co obejmuje zaprzestanie koszenia, grabienia liści, pozostawianie „martwego drewna”, a także prowadzenie innych zabiegów mających na celu wsparcie procesów sukcesji. Istotą tego działania jest restytucja (przywracanie) mikrosiedlisk w obszarach zbiorowisk lasów miejskich i zadrzewień parkowych. W różnych wariantach działanie to obejmuje oszczędne wykorzystanie humusu leśnego, którego pozyskanie należny ograniczać (okazją do jego pozyskania są np. inwestycje drogowe), wykorzystanie kompostu z pozyskanych z parków liści i traw (element gospodarki o obiegu zamkniętym), wraz z wysiewaniem lub sadzeniem roślin runa leśnego. W istocie działania te prowadzą do renaturalizacji wybranych obszarów parku w kierunku zgodnych z siedliskiem zbiorowisk leśnych.

Celem badań jest zrozumienie i poznanie zachodzących procesów sukcesji w obszarach ekostref o różnym nasłonecznieniu, wilgotności, rodzaju gleby, stopniu zdegradowania oraz opracowanie optymalnych algorytmów działania. Oczekiwanym efektem jest stworzenie stabilnego, bioróżnorodnego i zbliżonego do naturalnego biotopu, w którym mogą zachodzić przynajmniej w części procesy samoregulacji i obiegu materii.

Badania są realizowane są w Katedrze Inżynierii Ekologicznej i Hydrologii Leśnej, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie wchodzącego w skład projektu „DOKTORAT WDROŻENIOWY”, finansowanego ze środków budżetu Państwa.

Tytuł projektu: Optymalizacja algorytmu postępowania w zakresie restytucji mikrosiedlisk renaturyzowanych zbiorowisk lasów miejskich i zadrzewień parkowych.

Informacja na stronie Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie: https://kieihl.urk.edu.pl/doktoraty.html

mgr inż. Łukasz Pawlik